SİSTEMLİ HALI YIKAMA FABRİKASI - Gaziantep Isparta Halı Yıkama

+Sitene Ekle
 
 

Sistemli Halı Yıkama Gaziantep

 Sistemli Halı Yıkama

Halı Fiyatını Hesaplamak

İçin Tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebookta Bizi Bulun  Twitter Adresimizi Ziyaret Edin  Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin  Google+ Sayfamızı Ziyaret Edin

İsparta Halı YıkamaIsparta Halısının Tarihçesi : 

 

Isparta halısı ülkemizin gülleri ve halısı ile meşhur olan bir ilimizde doğmuştur. Ama şimdi de Isparta halısı’nın artık eskiye nazaran pek popülerliği kalmayan bir halıdır. Türk kavminin Anadolu’ya fethinden sonrasında, ısparta ve toros yamaçlarına yerleştirilen Türk oymakları ile başlamıştır.

 

Oymakların dokumuş Isparta Halı türleri yüzyıllar süresince geleneğini korumuş olup, son yüzyılda batı halı satıcılarının kendi isteğine göre halı sipariş etmesi sebebi ile bu türk motiflerinin etkisi kalmamıştır.

 

Sadece yurt dışı satışları ile kalmayıp iç pazarda da halının ağır olması, zamane hanımlarının ısparta halı çırpma ve ısparta halı yıkama’nın zorluklarından ötürü Isparta halı kullanımının büyük oranda satışına sekte vurulması ile üretimi tamamen bitirmiştir.

 

Isparta halı türleri el dokuma olup hiç fabrikasyon olarak üretimi yapılmamıştır. Isparta halı tüccarları tarafından evlere konulan halı tezgahları ile yöre hanımlarına evinde çok güzel bir iş imkanı da sağlamaktaydı.

 

Isparta Halısı Yıkama :

 

Şu an çoğu evlerde ana ve baba yadigarı olan ısparta halılar vardır. Bu el emeği göz nuru ile dokunan evlerin neşesini yada üzüntüsünü paylaşan rengarenk ısparta halıları bazı evlerde muhakkak vardır. Firmamız Isparta halısı yıkama konusunda uzman olup, kök boyası ile boyanmış halıların renklerine zarar gelmeden önce çırpma sonrasında özel olarak ısparta el dokuma halı yıkama yapılmaktadır.

Sistemli Halı Yıkama  2012 - Tüm Hakları Saklıdır